Gnee  Stål  (tianjin)  Co.,  Ltd

T1 Koppar vs T2 Koppar vs TU1 vs TU2

May 27, 2026

T1 vs T2 vs TU1 vs TU2

Kvalitet Cu Min Syreinnehåll Syre-Fri? Bäst för
T1 99.97% <20 ppm Ja High-elektricitet, svetsning, kryogen, vakuum
T2 99.90% 200-500 ppm Inga Allmän el, samlingsskenor, jordning, VVS
TU1 99.97% <10 ppm Ja Ultra-hög renhet, halvledare, kritiskt vakuum
TU2 99.95-99.97% <20 ppm Ja Syrefritt-till lägre kostnad än TU1

AnvändaT1för krävande applikationer som behöver syrefri-koppar. AnvändaT2för standardapplikationer där budget har betydelse. AnvändaTU1för högsta renhetskrav. AnvändaTU2när du behöver syre-fri men TU1 är för dyr.

T1 oxygen free copper

 

Jämförelse av kemisk sammansättning av fyra kopparkvaliteter

Element (max %) T1 T2 TU1 TU2
Koppar (min %) 99.97 99.90 99.97 99.95
Syre 0,002 (20 ppm) 0,05 (500 ppm) 0,001 (10 ppm) 0,002 (20 ppm)
Fosfor 0.002 0.005 0.002 0.002
Järn 0.004 0.005 0.004 0.004
Leda 0.003 0.005 0.003 0.003
Antimon 0.002 0.002 0.002 0.002
Arsenik 0.002 0.002 0.002 0.002
Vismut 0.001 0.001 0.001 0.001
Totala föroreningar (exklusive syre) 0.03 0.10 0.03 0.05

 

T1 och TU1 har samma kopparminimum (99,97 %)men TU1 har hårdare syrekontroll (<10 ppm vs <20 ppm)

TU2 har något lägre kopparminimum (99,95 %)än T1 och TU1

T2 har lägst renhet och högsta syreav de fyra årskurserna

 

Skillnad mellan syrehalt mellan syre-fri och vanlig koppar

Kvalitet Syreinnehåll Klassificering
TU1 <10 ppm Syre-fri (högsta betyg)
TU2 <20 ppm Syre-fri
T1 <20 ppm Syre-fri (enligt standard, men TU-beteckningen är strängare)
T2 200-500 ppm Inte syrefritt-

 

Varför syrehalt spelar roll:

Svetsning:Syre orsakar porositet i svetsar. T2 svetsar dåligt. T1, TU1 och TU2 svetsar utmärkt.

Väteförsprödning:Syre reagerar med väte för att bilda ånga och spricker kopparn. T2 är sårbart. T1, TU1 och TU2 är säkra.

Vakuumservice:Syre bidrar till avgasning. T2 gasar ut mer. T1, TU1, TU2 avgas mindre.

Ledningsförmåga:Syre minskar ledningsförmågan något. T1, TU1, TU2 har något högre konduktivitet än T2.

 

Elektrisk konduktivitetsjämförelse T1 vs T2 vs TU1 vs TU2

Kvalitet Konduktivitet (% IACS) Anteckningar
TU1 Större än eller lika med 101 % Högsta renhet, högsta konduktivitet
T1 Större än eller lika med 101 % Samma som TU1 för praktiska ändamål
TU2 Större än eller lika med 100 % Typiskt 101% i produktion
T2 Större än eller lika med 100 % Minst 100 %, typiskt 100–101 %

För en samlingsskena som bär 1000 ampere genererar T1 eller TU1 cirka 1 % mindre värme än T2. För de flesta applikationer är denna skillnad försumbar. För hög-strömställverk eller effektiva-kritiska system är det en verklig fördel.

 

Värmeledningsförmåga jämförelse av kinesiska kopparkvaliteter

Kvalitet Värmeledningsförmåga (W/(m·K)) Skillnad från T2
TU1 ~391 +1.5%
T1 ~391 +1.5%
TU2 ~390 +1.3%
T2 ~385 Baslinje

En värmeväxlare gjord av T1 eller TU1 överför cirka 1,5 % mer värme än en gjord av T2. För de flesta HVAC-applikationer är denna skillnad för liten för att spela någon roll. För termiska system med hög-prestanda kan skillnaden motivera den högre kostnaden.

 

Jämförelse av mekaniska egenskaper T1 T2 TU1 TU2

Glödgat (mjukt) skick:

Egendom T1 T2 TU1 TU2
Draghållfasthet (MPa) 200-250 200-250 200-250 200-250
Sträckgräns (MPa) 40-60 40-60 40-60 40-60
Förlängning (%) Större än eller lika med 30 Större än eller lika med 30 Större än eller lika med 30 Större än eller lika med 30
Hårdhet (HV) 40-60 40-60 40-60 40-60

 

Halvt-hårt skick:

Egendom T1 T2 TU1 TU2
Draghållfasthet (MPa) 250-300 250-300 250-300 250-300
Sträckgräns (MPa) 150-200 150-200 150-200 150-200
Förlängning (%) 10-20 10-20 10-20 10-20

 

Hårt skick:

Egendom T1 T2 TU1 TU2
Draghållfasthet (MPa) 300-360 300-360 300-360 300-360
Sträckgräns (MPa) 250-300 250-300 250-300 250-300
Förlängning (%) 2-6 2-6 2-6 2-6

 

Svetsbarhetsjämförelse av fyra kopparkvaliteter

Kvalitet Syreinnehåll Svetsbarhet Behov av Flux Porositetsrisk
TU1 <10 ppm Excellent Inga Ingen
TU2 <20 ppm Excellent Inga Ingen
T1 <20 ppm Excellent Inga Ingen
T2 200-500 ppm Dålig Ja Hög

 

Varför T1, TU1 och TU2 svetsar bättre:De innehåller nästan inget syre. Under svetsning finns det inget syre som reagerar med väte och bildar vattenånga. Detta innebär ingen gasporositet, ingen sprödhet och ingen sprickbildning.

Varför T2 svetsar dåligt:T2 innehåller 200-500 ppm syre. När det värms upp reagerar det syret med tillgängligt väte för att bilda ånga inuti svetsbadet. Resultatet är porösa, svaga, spröda svetsar om inte speciella flussmedel eller skyddsgaser används.

 

Risk för väteförsprödning mellan kopparkvaliteter

Väteförsprödning uppstår när syre-innehållande koppar värms upp till över cirka 400 grader i en väteatmosfär. Väte reagerar med syre och bildar vattenånga, som spricker kopparn från insidan.

Kvalitet Syreinnehåll Risk för väteförsprödning
TU1 <10 ppm Ingen
TU2 <20 ppm Ingen
T1 <20 ppm Ingen
T2 200-500 ppm Hög

 

Prisjämförelse T1 vs T2 vs TU1 vs TU2

Kvalitet Relativt pris Varför
T2 Lägst (baslinje) Standardkoppar, vanligast, lägst produktionskostnad
T1 +10-20% mot T2 Högre renhet, syre-fri
TU2 +15-25% mot T2 Syre-fri med dedikerad processkontroll
TU1 +25-40% mot T2 Högsta renhet, hårdaste syrekontroll, lägsta volym

 

Är premien värd det?

Om du behöver... Välja... Berättigande
Svetsning T1 eller TU2 T2 misslyckas. Premium är obligatoriskt.
Vätgasatmosfär T1 eller TU2 T2 misslyckas. Premium är obligatoriskt.
Vakuumservice TU1, TU2 eller T1 T2 inte lämplig.
Maximal renhet TU1 Endast TU1 uppfyller högsta spec.
Allmän el T2 Ingen nytta av högre betyg.
Kostnadskänsligt-projekt T2 T1, TU1, TU2 är överdrivet.

 

Ansökan

T1-applikationer (hög-syrefri-fri, bästa värde för de flesta krävande användningsområden):

Höga-elektriska samlingsskenor och ställverk

Svetsade kopparenheter

Kryogena överföringslinjer och utrustning

Vakuumlödningskomponenter

Höga-ljudkablar

RF och EMI skärmning

Värmeväxlare som kräver svetsning

 

T2-applikationer (standard koppar, bäst för allmänt bruk):

Standard elektriska samlingsskenor (skruvade anslutningar, ingen svetsning)

Jordlister och stänger

VVS-rör och rördelar

Arkitektonisk koppar (takbeläggning, inslag)

Värmeväxlare (lödda eller mekaniskt sammansatta, ej svetsade)

Stämplade och formade delar utan svetskrav

 

TU1-applikationer (ultra-hög renhet, bäst för kritiska applikationer):

Utrustning för tillverkning av halvledare

Ultra-högvakuumsystem

Flyg- och försvarskomponenter med strikta renhetskrav

Medicinsk utrustning som kräver certifierad renhet

Forskningsinstrument och partikelacceleratorer

Alla tillämpningar där 99,99 % ekvivalent anges

 

TU2-applikationer (syre-fria till lägre kostnad än TU1):

Vakuumlödning (när TU1 är för dyrt)

Svetsade enheter (samma prestanda som T1)

Tillämpningar för väteatmosfär

Syre-fria kopparkrav utan TU1:s premium

Ersätter ASTM C10200 när budget är viktigt

 

TU1 vs T1 vilken är renare

TU1 och T1 har samma kopparminimum (99,97%), men TU1 har strängare specifikationer.

Egendom T1 TU1 Skillnad
Min koppar (%) 99.97 99.97 Samma
Max syre (ppm) 20 10 TU1 är tätare
Totala föroreningar max (%) 0.03 0.03 Samma
Typiskt pris Lägre Högre TU1 kostar mer

 

När ska man välja TU1 framför T1:

Din kundspecifikation kräver uttryckligen TU1

Du behöver syrehalt under 10 ppm

Du arbetar i ultra-högt vakuum

Du tillverkar halvledar- eller flygkomponenter

Budget är inte det primära problemet

 

När T1 är tillräckligt:

De flesta svetsapplikationer (20 ppm syre är bra)

Mest vakuumlödning (20 ppm är acceptabelt)

Kryogen utrustning

Hög-elektrisk

Hög-ljud

 

TU2 vs T2 vilken ska du välja

Egendom TU2 T2
Min koppar (%) 99.95 99.90
Syrehalt <20 ppm (oxygen-free) 200-500 ppm (inte syrefritt)
Svetsbarhet Excellent Dålig
Risk för väteförsprödning Ingen Hög
Lämplighet för vakuum Ja Inga
Pris Högre Lägre

När ska man välja TU2:

Du behöver syre-fri koppar

Du svetsar kopparn

Din ansökan involverar väteatmosfärer

Du behöver vakuumservice

TU1 är för dyrt

 

När ska man välja T2:

Du behöver inte-syrefria egenskaper

Din ansökan innebär ingen svetsning

Budget är en primär fråga

Du tillverkar vanliga samlingsskenor eller jordningskomponenter

 

Komplett korsreferenstabell kinesiska kopparkvaliteter

Kinesisk betyg Beskrivning Cu Min Syre-Fri? Närmaste ASTM
T1 Fri för hög-syre- 99.97% Ja C10200
T2 Standard ren koppar 99.90% Inga C11000
T3 Koppar med låg-renhet 99.70% Inga Ingen
TU1 Ultra-syrefri-hög renhet 99.97% Ja (ultra-lågt O) C10100
TU2 Syre-fri koppar 99.95% Ja C10200
TP1 Fosfor deoxiderad (lågt P) 99.90% Inga C12000
TP2 Fosfor deoxiderad (högt P) 99.90% Inga C12200

 

Om du behöver... Välja...
Högsta renhet (99,99 % ekvivalent) TU1
Syrefritt-till bra pris T1 eller TU2
C10200 motsvarande T1 eller TU2
C11000 motsvarande T2
C12200 motsvarande (VVS) TP2
Svetsning T1, TU1, TU2
Vakuumlödning TU1, TU2, T1
Allmänna samlingsskenor T2

 

FAQ

1. Vad är skillnaden mellan T1 och TU1?

Båda har 99,97 % minsta kopparinnehåll, men TU1 har strängare syrekontroll: TU1 kräver syre under 10 ppm, medan T1 tillåter upp till 20 ppm. TU1 har också något hårdare gränser för vissa föroreningar. För de flesta applikationer räcker T1. För ultra-högvakuum- eller halvledarapplikationer krävs TU1.

 

2. Vad är skillnaden mellan T2 och TU2?

Detta är en stor skillnad. T2 har 99,90 % koppar och 200-500 ppm syre. Det är inte syrefritt{11}}. TU2 har 99,95 % koppar och syre under 20 ppm. Det är syrefritt. TU2 svetsar utmärkt. T2 svetsar dåligt. TU2 är säkert i väte. T2 är det inte. De är helt olika material trots liknande namn.

 

3. Är TU1 bättre än T1?

För applikationer som behöver den absolut lägsta syrehalten, ja. För de flesta applikationer, nej. TU1 kostar mer men ger fördelar som bara betyder något i kritiska applikationer som ultra-högvakuum eller halvledartillverkning. För svetsning, kryogen eller allmän elektrisk användning är T1 lika bra till lägre kostnad.

 

4. Är TU2 syre-fri?

Ja, TU2 är syrefri-koppar. Standarden kräver syrehalt under 20 ppm. TU2 är speciellt utformad för applikationer som behöver syrefria-egenskaper till en lägre kostnad än TU1. Det är ett utmärkt val för svetsning, väteatmosfärer och vakuumlödning.

 

5. Vilken klass har högst renhet?

TU1 har den högsta renheten med 99,97 % minimum koppar och de strängaste föroreningskontrollerna, inklusive syre under 10 ppm. T1 har också 99,97% minimum koppar men tillåter något högre syre. TU2 har minst 99,95 % koppar. T2 har minst 99,90 % koppar.

 

6. Vilken sort är bäst för svetsning?

T1, TU1 och TU2 är alla utmärkta för svetsning. De har mycket låg syrehalt, vilket förhindrar porositet och sprödhet. T2 är dålig för svetsning. För de flesta svetsapplikationer är T1 eller TU2 den bästa balansen mellan prestanda och kostnad.

 

7. Vilken kvalitet är billigast?

T2 är den billigaste av de fyra kvaliteterna. Det är standardkoppar med 99,90 % renhet och inget syrefritt-krav. T1 är dyrare. TU2 är dyrare än T1. TU1 är den dyraste.

 

8. Kan TU2 ersätta T1?

För de flesta applikationer, ja. TU2 har 99,95% minimum koppar jämfört med T1:s 99,97%. Skillnaden är mycket liten. Båda är syrefria-. Båda svetsar utmärkt. Båda är säkra i väte. TU2 är vanligtvis något billigare än T1. För många köpare är TU2 ett{14}}kostnadseffektivt substitut för T1.

 

9. Kan T2 ersätta TU2?

Nej, absolut inte. T2 är inte syre-fritt. Den innehåller 200-500 ppm syre. Om du behöver syrefria egenskaper (svetsning, väteatmosfär, vakuum) kommer T2 att misslyckas. Ersätt inte T2 med TU2 i krävande applikationer.

 

goTop