Katoden är inte det som svetsas, rullas eller dras. Upphandlingsteam som bara tittar på LME 3-månaders kopparnummer -14 550 dollar per tonden 10 oktober, upp255,50 USD (+1.79%) på dagenoch+2.04 % på veckan- missar lagret som faktiskt flyttar deras faktura. Lagret i fråga ärtillverkningspremie: kostnaden för att förvandla katod av klass A till valstråd, samlingsskena, rör, plåt, remsa, plåt eller folie. Över alla sju vanliga C11000-produktformer breddades denna premie mellan tredje och fjärde kvartalet 2026, meninte enhetligt. Folie och samlingsskena breddades med 21–22 %. Plattan breddades med 17%. Innebörden för köpare under fjärde kvartalet är att LME-raden inte längre är det enda att förhandla om - konverteringspremien är nu det andra rörliga målet på offerten.
Varför tillverkningspremium är viktigt nu
Under de tre första kvartalen 2026 var kopparhistorien nästan helt en LME-historia. LME 3-månadersgenomsnittet för 2026 ligger på ungefär14 370 dollar per ton- om41 % överhelårsgenomsnittet för 2025-. För inköpsteam med ett fast LME-plus-premiumkontrakt var LME-linjen den flyktiga och tillverkningspremien den stabila.
Den uppdelningen är inte längre ren. Tre tryck har också börjat flytta konverteringslinjen:
Energikostnader.De europeiska fabrikens el- och naturgaskontrakt som förnyades till 2026 Q4-nivåer ligger 10–15 % över 2025 Q4. Nordamerikanska bruk med nät-köpkraft såg liknande ökningar. Asiatiska bruk med vattenkraftsexponering är mer isolerade men betalar fortfarande mer för anod och naturgas.
Skrotåtervinningsekonomi.Högre LME-priser har dragit åt golvet under nr.1 och nr.2 kopparskrot. Bruk som räknar med intern återmatning av skrot för att subventionera primärt material måste nu märka-för att-marknadsföra skrotet till LME-relaterade priser, vilket komprimerar spridningen och pressar de noterade omvandlingspremierna högre.-
Tilldelning av brukskapacitet.Q4 är säsongstoppen för efterfrågan på transformatorer, samlingsskenor och magnettrådar. Bruk i dessa segment kör förlängda ledtider och prioriterar högre-specialiteter och toleranser med högre marginaler, vilket höjer omvandlingspremien även för standardprodukter.
Nettoresultatet: dentillverkningspremieför den genomsnittliga C11000-produktformen breddas medungefär 150–800 USD per tonmellan Q3 och Q4 2026. Diagrammet nedan kvantifierar skiftformen för form.
Oktober 2026 Ögonblicksbild av marknaden
| Indikator | Värde (10 oktober 2026) | Vad det betyder för C11000 |
|---|---|---|
| LME 3-månaders koppar | $14 550 / ton | +255,50 USD (+1.79%) på dagen; +2.04% på veckan |
| LME kontanter kontra 3 månader | +10–14 USD/ton | Mild bakåtgång; prompt katoden fortfarande tät |
| 2026 LME YTD genomsnitt | ~14 370 $ / ton | +41% jämfört med 2025 hel-årsgenomsnitt |
| 2025 LME hel-årsgenomsnitt | 10 180 $ / ton | Referensbaslinje för jämförelse mellan år |
| Yangshan koppar premium | ~$120/ton | Utanför septembertoppen på $124; Asiens fysiska efterfrågan är fortfarande fast |
| LME lagerlager | ~242 975 ton | Dragning efter-semester; tight ex-Asien |
| COMEX kopparaktier | ~700 000 ton | Ned från septembertoppen på 762 000 ton |
| USA:s avsnitt 232 koppar-tidsfrist | Soft no (30 september 2026) | Ingen tull införd; granskningen förblir öppen |
| Chilensk koppar-guldgruva | Första-strejken någonsin sedan 7 okt | Koncentrera utbudsrisken; förfinad effekt inom 2–4 veckor |
Takeaway: LME-linjen är uppåt och tät, men denregional premieär stabil ochtillverkningspremieär det som nu vidgas. Kombinationen innebär att C11000-fakturor i Q4 drivs av alla tre lagren samtidigt, inte bara rubriken LME-numret.
C11000 Motsvarande betygsmodul
C11000 är kopparkvaliteten för arbetshäst elektrolytisk tuff pitch (ETP), specificerad som99,90% Cu minimummed syrekontrollerat i 0,02–0,04 % tufft-intervall. Samma kemi refereras under flera nationella standarder. För upphandlingsteam som tar emot ritningar som anger en beteckning och behöver köpa från fabriker som är certifierade till en annan, kartlägger tabellen nedan motsvarigheterna.
| Beteckningssystem | Betygskod | Andra vanliga namn | Viktiga anteckningar |
|---|---|---|---|
| UNS (USA) | C11000 | Elektrolytisk Tough Pitch (ETP) | ASTM B152, B187, B49, B280 baskvalitet |
| SV (Europa) | CW004A | Cu-ETP | EN 1652, EN 12163, EN 12449 |
| GB/T (Kina) | T2 | - | GB/T 5231, GB/T 1527/1530/2040 |
| JIS (Japan) | C1100 | - | JIS H3100, H3200, H3300 |
| DIN (Tyskland) | 2.0065 | E-Cu58 | DIN 1787 / EN 13601 |
| BS (Storbritannien) | C101 | - | BS EN 1652 |
| ISO | Cu-ETP | - | ISO 1336 |
För lödda eller väte-atmosfärsapplikationer, specificeraC12200 (DHP) instead; residual oxygen in C11000 can cause hydrogen embrittlement at the joint. For applications requiring higher electrical conductivity (>101 % IACS) eller syrefrihet, specificeraC10200 (OFHC)ellerC10100 (OFE).
Fabrication Premium Ladder efter produktformulär - Q3 vs Q4 2026
Tillverkningspremien är den mest förhandlingsbara raden på en C11000-faktura. Det är också det mest varierande. Diagrammet nedan visar den typiska mittpunkten för Q3- och den indikativa mittpunkten för Q4- för sju vanliga produktformer, sorterade efter premiumstorlek (högst upptill).

C11000 tillverkningspremie per produktform: Q3 (aug-sep 2026) typisk mittpunkt mot Q4 (okt 2026) indikativ mittpunkt-. Premier i USD per ton över LME Cu-kontanter eller 3-månadersavräkning. Den högra-kolumnen visar ökningsprocenten för Q3-till-Q4. Folie och samlingsskena breddades snabbast; plattan breddades långsammast.
| Produktform | Q3 typisk premium (USD/t över LME Cu) | Q4 vägledande premie (USD/t över LME Cu) | Q3→Q4 vidgar |
|---|---|---|---|
| Folie (rullad, < 0,1 mm) | $3,800 | $4,600 | +21% |
| Rör (dragen, VVS/ACR) | $2,700 | $3,200 | +19% |
| Remsa (precision, < 3 mm) | $1,600 | $1,900 | +19% |
| Plåt (kall-valsad, > 3 mm) | $1,400 | $1,650 | +18% |
| Plåt (tung, > 6 mm) | $1,200 | $1,400 | +17% |
| Samlingsskena (rektangulär, rullad) | $900 | $1,100 | +22% |
| Valstråd (8 mm, stränggjutning) | $700 | $850 | +21% |
Mönstret är informativt. De två formerna med den största procentuella breddningen -samlingsskena (+22%)ochfolie (+21%)- befinner sig i motsatta ändar av komplexitetsspektrumet. Samlingsskena har en enkel form men ökningen av efterfrågan på transformatorer och-datacenter har skärpt valsverkets-kapacitet. Folie är den mest komplexa formen och den mest-energikrävande att producera. Båda breddades snabbare än genomsnittet.
Rör och remsaökade med 19 %. Efterfrågan på rör drivs av VVS-renoveringar, ACR-utbyggnader (air-konditionering och kylning) och värme-pumpövergången. Efterfrågan på remsor drivs av EV-batterikontakter, transformatorlindningar och precisionselektronik.
Tallrik och plåtbreddades minst (17–18 %). Det här är formerna med den största-volymen och de bruk som producerar dem har den mest stabila kapaciteten. De är också de formulär där LME-raden är den största andelen av slutfakturan, så LME-flytten gör mer av arbetet med rubrikpriset.
För enC11000 valstråd köpare, är rubriknumret viktigare än konverteringspremien. För enC11000 folie köpare, kan konverteringspremien vara en fjärdedel av fakturan.
Form-by-Form Q4 Procurement Notes
Valstråd (8 mm, stränggjutning)
Det enklaste formuläret för att göra - ett enda hett-rullande pass från en kontinuerlig-kaststapel - och formuläret med den lägsta konverteringspremien. Q4-breddningen drevs främst avskrota-backfeed-ekonomi: högre LME-priser har höjt golvet under nummer 1 kopparskrot, vilket komprimerat brukets interna marginal och pressat den noterade-primära konverteringspremien högre. Ledtiderna för standard 8 mm stång är nu6–8 veckorför Q1 2027 leveranstider.
Samlingsskena (rektangulär, rullad)
Samlingsskena är geometriskt enkel men logistiskt tät. Q4-breddningen drevs avefterfrågan på transformatorer och{{0} datacentersom har dragit fram valsverkets-kapacitet. Tenn-pläterad samlingsskena har en extra$200–$400/töver bar. Silver-pläterad lägger till en annan$1,500–$2,500/t. Om din ritning anger plätering, lås plätering premien separat från koppar premie.
Plåt (tung, > 6 mm)
Plattan är den form som är mest utsatt förmarkbuss, ställverk och stor transformatorslut-marknader. Q4:s efterfrågan är fast men inte lika snäv som band- och rörsegmenten. Plåtköpare har störst inflytande att förhandla ned konverteringspremien under Q4, eftersom LME-linjen är den största andelen av fakturan och bruken är villiga att rabattera konverteringen för att vinna volymen.
Plåt (kall-valsad, > 3 mm)
Plåt är en arbetshästform som används vid takläggning, beklädnad, samlingsskenor och allmän tillverkning. Q4 breddningen är måttlig. Köpare bör vara uppmärksamma påtemperaturspecifikation: en ritning som anger H02 (halv-hård) kontra H04 (full-hård) mot O60 (mjukglödgad) ändrar konverteringskostnaden med5–15%. Om din applikation tillåter, ger fabriken flexibilitet att välja den billigaste vägen genom att specificera efter hårdhetsintervall snarare än med namn.
Remsa (precision, < 3 mm)
Strip är arkformen med högst-precision och den som är mest utsatt förEV-batteri, transformatorlindning och elektronikefterfrågan. Q4-breddningen drevs av kapacitetsbegränsningar vid precisionskallvalsverken-. Tolerans och ytfinish-krav spelar roll: ±0,02 mm tolerans med spegelfinish kan lägga till ytterligare en15–25%till konverteringspremien.
Rör (dragen, VVS/ACR)
Efterfrågan på rör under Q4 drivs avVVS eftermonteringscykel, ACR (luft-konditionering och kylning) utbyggnad och värme-pumpövergången. Draget rör kräver flera kall-dragpass och mellanglödgning, vilket är anledningen till att konverteringspremien ligger mitt på stegen. Ledtider för dragna rör är nu10–14 veckorför standardstorlekar;14–20 veckorför icke-standard- eller-ACR-specifikationer för högt tryck.
Folie (rullad, < 0,1 mm)
Folie är den mest komplexa formen och den med den största absoluta konverteringspremien. Q4-breddningen drevs avenergikostnader(folievalsning är bland de mest energiintensiva-kopparprocesserna) och avEV-batteri, litium-jonströmsamlare och elektronikskärmningefterfrågan. Folie är också den form som är mest utsatt förskrotförlust: kantklippning från valsningsprocessen går tillbaka till smältverkstaden, och det skrotet måste märkas-för-marknaden till LME-relaterade priser, vilket höjer omvandlingspremien.
Q4 Upphandlingsstrategi per form
För C11000-köpare som hanterar Q4-utgifter för flera produktformer, sticker fem taktiska punkter ut:
Förhandla om konverteringspremien separat från LME-klausulen.Ett enda LME+premienummer är bekvämt men döljer konverteringspremien. Be om de två siffrorna uppdelade och jämför konverteringspremien mot de formulärspecifika intervallen i den här artikeln.
Lås Q1 2027-volymen nu på de snäva formerna.Ledtiderna för folie, rör och samlingsskenor förlängs. AQ1 2027 leveranstid som beställdes i oktober säkrar produktionskalenderpositionen.
Ange temperament efter hårdhetsintervall, inte efter namn.H02 vs H04 vs O60 ändrar konverteringskostnaden med 5–15 %. En ritning som tillåter "halv-hård, 60–75 HV" ger bruket den billigaste vägen.
Fråga om skrotbackfeed-ekonomi.Ett bruk som kör högt internt skrot får tillbaka en marginal som köparen inte kan se på fakturan. Om brukets skrotkvot är hög kan det finnas utrymme att förhandla ned konverteringspremien.
Separera plätering och tolerans från kopparpremien.Specifikationer för tenn-plätering, silver-plätering och snäva-toleransspecifikationer kan var och en lägga till 10–25 % till konverteringspremien. Förhandla dem som separata rader så att koppar-och-tillverkningsdelen av fakturan förblir synlig.
FAQ
F: Är tillverkningspremien densamma som den regionala premien?
S: Nej. Den regionala premien täcker frakt, försäkring, finansiering och importavgifter för att få katod från ett lager till en tillverkare. Tillverkningspremien är kostnaden för att konvertera katoden till den färdiga C11000-produktformen. Tillsammans utgör de "kvarn levererad"-komponenten i en C11000-faktura; LME-linjen är den tredje komponenten.
F: Varför är tillverkningspremien så olika mellan valstråd och folie?
S: Avkastningsförlust, energiintensitet och antalet processsteg. Valstråd är en enkel-varmvalsad-produkt med ~98 % utbyte. Folie är en flergångs-kallvalsad- produkt med energi-intensiva mellanglödgning och kant-skrot vid varje stativ. Avkastningen och energiskillnaden visar sig direkt i konverteringspremien.
F: Kommer tillverkningspremien att fortsätta att växa till Q1 2027?
S: Det beror på energikostnader och LME-nivån. Om LME Cu håller sig över 14 000 USD/ton och energikontrakten håller sig nära nuvarande nivåer, kommer konverteringspremien sannolikt att öka med ytterligare 5–10 % under Q1 2027. Om LME korrigerar till 13 000–13 500 USD/ton, kommer konverteringspremien sannolikt att hålla sig oförändrad.
F: Ska jag låsa ett 6-månaders eller 12-månaders fastpriskontrakt nu?
S: Ett avtal med fast-pris låser LME-referensen och konverteringspremien. I den nuvarande miljön är uppsidan skyddet mot ytterligare LME-höjningar. Nackdelen är att missa möjligheten om LME korrigerar. Standardmetoden är ett flytande -LME-kontrakt med en fast konverteringspremie - som fångar LME-rörelsen i båda riktningarna samtidigt som den låser den linje du faktiskt kan förhandla om.
C11000 produktutbud
Vi levererar C11000 elektrolytisk tuff koppar i alla större produktformer. Standardproduktionsintervall visas nedan; icke-standardstorlekar, härdningar och ytfinish är tillgängliga på begäran.
| Produktform | Storleksintervall | Temperering / finish | Standarder |
|---|---|---|---|
| C11000 valstråd | 8 mm stränggjutning | Som-ritad | ASTM B49; EN 1977; GB/T 3952 |
| C11000 samlingsskena | Tjocklek 3–20 mm, bredd 20–200 mm | H02 (halv-hård); tenn-pläterad, silver-pläterad valfri | ASTM B187; EN 13601; GB/T 5585 |
| C11000 ark och plåt | Tjocklek 0,5–50 mm, bredd upp till 1 500 mm | O60 / H02 / H04 | ASTM B152; EN 1652; GB/T 2040 |
| C11000 remsa | Tjocklek 0,1–3,0 mm, bredd upp till 600 mm | 060/H02/H04; precisionstoleranser tillgängliga | ASTM B152; EN 1652; JIS H3100 |
| C11000-rör (draget) | OD 4–100 mm, vägg 0,5–5,0 mm | O60 (glödgat); H58 för ACR | ASTM B88, B280; EN 1057; GB/T 18033 |
| C11000 folie | Tjocklek 0,01–0,1 mm | O60 (mjukglödgat) | ASTM B370; EN 1652 |
Alla formulär levereras med fullständiga testcertifikat och kan levereras med tredje-inspektion, dimensionsrapporter och certifiering av-ytbearbetning på begäran.
Begär en C11000 offert
Skicka oss ditt produktformulär, specifikation, kvantitet och leveranstid. Vi kommer att returnera en formell vägledande offert inom 48 timmar, med LME-referens, regional premie och tillverkningspremie utdelad som separata rader. Motsvarande kvaliteter (CW004A, T2, C1100, 2.0065, C101) levereras under samma kvalitetssystem.







