Vad är C11000 kopparskena?
C11000 kopparskena, fullt känd somElektrolytisk Tough Pitch (ETP) koppar, innehåller99,9% ren kopparmed en liten, kontrollerad mängd syre (0,02-0,04%). Denna komposition ger den enelektrisk ledningsförmåga större än eller lika med 101 % IACS, vilket gör det tillhögsta ledningsförmågan bland alla praktiska tekniska metaller.

5 kärnfaktorer som bestämmer C11000 kopparskenas ampacitet
Tvärsnittsarea (viktigast):Ampacity ökar med större bredd och tjocklek. Att fördubbla arean fördubblar inte strömmen, men förhållandet är nära.
Tillåten temperaturhöjning:Standarddesignanvändningar65 graders maximal drifttemperaturöver en 35 graders omgivning. Högre betyg (105 grader) är möjliga med speciell isolering.
Omgivningstemperatur: För varje 10 grader över 35 grader, minska ampaciteten med 5-10 %. Om ditt växlingsrum når 45 grader, tillämpa en 0,88 nedstämplingsfaktor.
Installationsmetod:Kala samlingsskenor i friluft cool bäst. Samlingsskenor inuti slutna skåp tappar 10-15 % kapacitet. Flera samlingsskenor staplade tillsammans minskar också.
- AC vs. DC:För DC-applikationer, lägg till 5-8 % till AC-ampacitetsvärdet på grund av frånvaron av hudeffekt.
C11000 Kopparsamlingsskena Ampacity Snabbreferenstabell (35 graders omgivning, 65 graders drift)
Nedan är enpraktiskt kapacitetsbordför platta C11000 kopparskenor. Dessa värden är baserade påASTM B187 standarderoch vår fabrikstestning.
| Bredd (mm) | Tjocklek (mm) | Tvärsnitt (mm²) | Ampacity (Ampere AC, 50/60Hz) |
|---|---|---|---|
| 20 | 3 | 60 | 180 A |
| 20 | 5 | 100 | 250 A |
| 25 | 5 | 125 | 300 A |
| 30 | 5 | 150 | 370 A |
| 30 | 10 | 300 | 600 A |
| 40 | 5 | 200 | 460 A |
| 40 | 10 | 400 | 750 A |
| 50 | 5 | 250 | 550 A |
| 50 | 10 | 500 | 900 A |
| 60 | 10 | 600 | 1050 A |
| 80 | 10 | 800 | 1350 A |
| 100 | 10 | 1000 | 1600 A |
| 120 | 10 | 1200 | 1850 A |
| 120 | 20 | 2400 | 2800 A |
Hur man beräknar ampacitet för anpassad storlek C11000 kopparskena
För icke-standardstorlekar, använd dettaempirisk formelbaserat på branschpraxis:
Ampacity (Ampere)=Tvär-sektionsarea (mm²) × Strömdensitetskoefficient (A/mm²)
| Tjockleksområde | Rekommenderad strömdensitetskoefficient |
|---|---|
| 3-6 mm (tunn, bra kylning) | 3,5 – 4,0 A/mm² |
| 6-15 mm (medium) | 3,0 – 3,5 A/mm² |
| 15-30 mm (tjock, begränsad kylning) | 2,5 – 3,0 A/mm² |
Exempel på beräkning:För en anpassad storlek 45 mm × 8 mm kopparskena:
- Tvär-snittarea=45 × 8 =360 mm²
- Tjocklek 8 mm faller i medelhög → användning3,2 A/mm²
- Uppskattad kapacitet=360 × 3.2 =1152 ampere
C11000 Kopparsamlingsskena vs aluminiumsamlingsskena
| Egendom | C11000 Koppar | Aluminium (6061 eller 1350) |
|---|---|---|
| Konduktivitet (% IACS) | Större än eller lika med 101 % | 61-62% |
| Ampacity för samma storlek | Baslinje | Endast 61% av koppar |
| Storlek behövs för samma kapacitet | Baslinje | 1,5× större-tvärsnitt |
| Vikt för samma kapacitet | Baslinje | ~0,5× lättare |
| Termisk expansion | 17 ppm/grad | 23 ppm/grad (högre kryprisk) |
| Ytoxidation | Konduktiv (CuO) | Icke-ledande (Al₂O₃) – ökar motståndet |
För att uppnå samma ampacitet som koppar måste aluminium vara 50 % större i tvärsnitt.-Även om det är lättare, lider aluminium avkrypa (lossa anslutningar)ochytoxidationsom ökar kontaktmotståndet med tiden. För kritiska applikationer som ställverk, MCC:er och EV-infrastruktur är C11000 kopparskenapålitligt, långsiktigt-val.
Hur vi säkerställer att varje C11000 kopparskena levererar nominell kapacitet

| Testa | Utrustning | Standard | Frekvens |
|---|---|---|---|
| Ledningsförmåga | Virvelströmssigmaskop | Större än eller lika med 101 % IACS | Varje batch |
| Mått | Hexagon CMM / precisionsok | ±0,1 mm(bredd/tjocklek) | 100% |
| Hårdhet | Rockwell testare | HV 60-85 (halvhårt humör) | Varje batch |
| Ytfinish | Visuell inspektion | Inga repor, gropar eller grader | 100% |
| Pläteringstjocklek(om tillämpligt) | XRF analysator | Tenn 3-8μ / Silver 5-15μ | Varje batch |
| Saltspraytest | ASTM B117 kammare | Större än eller lika med 96 timmar ingen röd rost | Varje vecka |
Tillverkningsförmåga

Nyckelutrustning:
- CNC klippmaskin(tjocklek upp till 30 mm, bredd upp till 250 mm)
- AMADA CNC stanspress(håltolerans ±0,1 mm)
- ACCURL CNC kantpress(böjlängd upp till 3000 mm, ±1 grads tolerans)
- Automatisk pläteringslinje för-hus(tenn / silver / nickel, upp till 4000 mm längd)
- CMM-inspektion(Hexagon – verifiering av dimensionsnoggrannhet)
Produktionskapacitet:
- Maximal längd:Upp till 6000 mm per styck
- Tjockleksområde:3 mm – 30 mm
- Breddområde:10 mm – 250 mm
- Anpassade former:L-böj, Z-böj, U-böj och anpassade vinklar
Exportera-kvalitetsförpackning

| Lager | Material | Ändamål |
|---|---|---|
| Inre omslag | VCI (Vapor Corrosion Inhibitor) film | Förhindrar oxidation – VCI-molekyler täcker alla ytor |
| Interleaving | Kraftpapper + skumark | Förhindrar repor mellan lagren |
| Buntning | Stålband (3-5 st per bunt) | Säkrar ihop buntar |
| Lastpall | Värmebehandlad-plywood (IPPC-certifierad) | Ingen gasning behövs för tullen |
| Yttre skydd | Hörnskydd + stretchomslag | Förhindrar pallskador vid lastning |
Förböjda eller anpassade former, tillägger vianpassade skumvaggorför att förhindra deformation under transport. För flygfrakt eller bud (DHL/FedEx/UPS) använder vi kraftiga-kartongkartonger med invändig skumstoppning.
FAQ
F1: Hur många ampere per kvadratmillimeter kan C11000 kopparskena bära?
Vanligtvis 2,5 till 4 ampere per kvadratmillimeter (A/mm²).Denna koefficient beror på tjocklek och kylförhållanden. Tunna samlingsskenor (t.ex. 3 mm) leder bort värmen bra och kan använda 4A/mm². Tjocka samlingsskenor (t.ex. 20 mm) håller värmen och bör använda 2,5 A/mm². Använd alltid nedstämpling av omgivningstemperaturen för det slutliga valet.
F2: Hur många ampere kan en 100x10 mm C11000 kopparskena bära?
Cirka 1600 ampere under standardförhållanden (35 graders omgivning, 65 graders drift).Detta matchar vår referenstabell ovan. För DC-applikationer, lägg till 5-8 % (upp till 1728A). För slutna skåp med dålig ventilation, minska med 10-15% (ned till 1360-1440A).
F3: Finns det en ampacitetsskillnad mellan C11000 och C10200 (syrefri) kopparskena?
Nej – båda har i huvudsak identisk kapacitet.Båda kvaliteterna uppnår högre än eller lika med 100 % IACS-konduktivitet. C10200:s fördel är väteförsprödningsbeständighet i hög-väteatmosfärer (lödugnar), inte strömförande kapacitet. För 95 % av elektriska applikationer,C11000 ger samma prestanda till mycket lägre kostnad.
F4: Hur kan jag öka ampaciteten på min C11000 kopparskena?
De mest effektiva metoderna är ytplätering och förbättring av luftflödet.Tenn- eller silverplätering minskar kontaktmotståndet, sänker temperaturökningen och ökar ampaciteten med 5-10%. Att dela en tjock samlingsskena i två tunnare skenor med ett mellanrum fördubblar kylytan, vilket ökar den totala ampaciteten avsevärt.
F5: Minskar böjning av C11000 kopparskena dess ampacitet?
Med rätt böjradie (större än eller lika med 1,5× tjocklek) är minskningen försumbar (<2%). If the bend radius is too tight, micro-cracks and work hardening can increase local resistance by 5-8%. For high-current applications (>1000A), rekommenderar virunda-kantskenorför att undvika stresskoncentration vid hörn.
F6: Hur mycket minskar ytoxidation kopparskenans ampacitet?
Svar: Lätt oxidation har minimal effekt (<3%) on bulk ampacity, but severe corrosion affects connections.Kopparoxid (CuO) är fortfarande ledande. Det verkliga problemet ärökat kontaktmotstånd i lederna, vilket orsakar lokal uppvärmning. Lösning: applicera ledande fett vid anslutningar eller specificeratenn-pläterad C11000 kopparskena.
Mitt projekt behöver 1800 ampere. Vilken storlek C11000 kopparskena ska jag välja?
Svar: En enkel 120x10mm samlingsskena eller två parallella 80x10mm samlingsskenor.Enkel 120×10mm ger ~1850A. Om utrymmet är begränsat,två 80×10 mm samlingsskenor installerade med ett mellanrumger cirka 1700-2000A totalt, med bättre flexibilitet för routing. Ange dina specifika installationsvillkor så kan vi beräkna exakt.
F8: Erbjuder du C11000 kopparskena med anpassad bockning och stansning?
Ja – vi erbjuder L-form, Z-form, U-form och anpassade vinklar.Vår CNC kantpress uppnår±1 grads vinkeltolerans. Hålslagning inkluderar runda hål (4-20 mm diameter) och slitsade hål (6×12 mm till 10×25 mm).Skicka din ritning (PDF, DWG eller DXF), och vi kommer att lämna en offert förtillverkningsklara-samlingsskenor.
F9: Hur paketerar du C11000 kopparskena för sjöfrakt för att förhindra korrosion?
VCI-film + IPPC-certifierade träpallar + full stretch wrap.Varje samlingsskena lindas först inVCI (Vapor Corrosion Inhibitor) film, som frigör molekyler som sätter sig på alla metallytor och blockerar fukt. Bunten spänns sedan fastvärmebehandlade-plywoodpallar(ingen gasning behövs) och helt stretch-omslagen med hörnskydd. Detta system förhindrar rost i 60+ dagar till sjöss.
F10: Vad är MOQ för anpassad storlek C11000 kopparskena?
50 stycken för anpassade storlekar, 10 stycken för standardstorlekar och ingen MOQ för prover.Standardstorlekar (från vårt formbibliotek) levereras med 10-delar MOQ. För kundspecifika bredder, tjocklekar eller längder är MOQ 50 stycken.Prover (vilken storlek, vilken form som helst) har ingen MOQ– vi stödjer prototypbeställningar innan massproduktion.







